Błędy systemu edukacji

Błędy systemu edukacji

Prasóweczki Prasówki Promocja i Reklama

Na pewno każdy z nas zastanawiał się chociaż raz w życiu, dlaczego uczymy się takiego ogromu nieprzydatnej wiedzy w szkole. Pytanie to jest tylko wierzchołkiem góry błędów popełnianych przez polski system szkolnictwa.

Błędy systemu edukacji

Dlaczego szkolnictwo w naszym życiu jest tak ważne i co zrobić aby zmienić powielające się przez pokolenia błędy?

1. Kreatywność
Już od najmłodszych lat jesteśmy wsadzani niejako w ramy poprawnych odpowiedzi. Analizując życie człowieka, możemy dostrzec, że wraz z wiekiem spada umiejętność kreatywnego myślenia. Dzieje się tak, ponieważ już od najmłodszych lat jesteśmy uczeni schematyczności. Idąc do szkoły jak kilkuletnie dziecko z plecakiem pełnym książek stajemy się niejako odizolowani od dotychczasowego świata fantazji, ciekawości oraz nieustającej chęci poznawania otaczających nas rzeczy, na rzecz obowiązków szkolnych, które w większości przypadków obejmują jedną i tą samą ramą wiele jednostek różniących się między sobą w wielu względach. Już od najmłodszych lat nasz świat niepohamowanej ciekawości zmienia się w świat, w którym panuje tylko jedna dobra odpowiedź, a każda niemieszcząca się w szablonie jest wrzucona do półki z podpisem „błąd”. Nie jesteśmy w stanie rozwijać swojej umiejętności kreatywnego myślenia, jeśli system w którym żyjemy oczekuje od nas bycia schematycznym.

2. Błędy
Tak oto wyjaśniając kwestię zaniku kreatywności możemy przejść do punktu drugiego, który jest niejako powiązany z punktem pierwszym. W systemie szkolnictwa większość testów (test gimnazjalny; matura) skupionych jest na zadaniach zamkniętych lub otwartych w których dominuje tylko jedna prawidłowa odpowiedź. Wszystko co nie mieści się w kluczu jest automatycznie uznawane za coś niepoprawnego. Niestety taki stan rzeczy konkuruje mocno z prawdziwym życiem, w którym to niejednokrotnie możemy spotkać osoby które właśnie dzięki błędom i porażką odniosły sukces. Tomas Edison powiedział kiedyś: „Nie poniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10. 000 błędnych rozwiązań.” Niestety zasada ta nie funkcjonuje w szkole, gdzie błąd jest automatycznie utożsamiany z porażką i uważany przez to za coś złego.

3. Ogrom wiedzy
Punkt trzeci, a zarazem ostatni poświęcony jest aspektowi uważanym przez wielu za największy minus systemu. Mam na myśli ogrom wiedzy, która w żaden sposób nie ma pokrycia oraz możliwości wykorzystania jej w realnym życiu. Na pewno każdy z nas spotkał się z sytuacją, kiedy to musiał uczyć się budowy pantofelka czy chociażby reakcji otrzymywania kwasu, którego nigdy w życiu nawet nie zobaczy. Zadajmy sobie jedno proste pytanie. Jaki jest sens uczenia się takiego ogromu nieprzydatnej wiedzy, zaniedbując przy tym wiedzę o wiele bardziej praktyczną? Bo kto z nas zamiast uczyć się jak otrzymać „x” na matematyce nie wolałby poświęcić tego czasu na np. umiejętność założenia firmy i metod skutecznego prowadzenia jej?
Minusów i wad systemu edukacji jest oczywiście o wiele więcej. W tym artykule skupiłem się na trzech, które moim zdaniem są największymi problemami. Pamiętajmy, że aby szkolnictwo (które poniekąd jest jedną z ważniejszych rzeczy w naszym życiu) zmieniło się, potrzebna jest całościowa reforma, która skupiłaby się na wyeliminowaniu długoletnich niedoskonałości.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments