Jak zainwestować w ropę naftową?

Jak uzyskać na taniejącej ropie?

Prasóweczki

Jak uzyskać na taniejącej ropie? Historia się powtarza. Również jak 6 lat temu, także dziś na placu ropy pieniądze występują na drodze. Wystarczy dostęp do tankowca lub magazynu a mocna (prawie) bez ryzyka zarobić po dolarze na baryłce ropy naftowej.

Jak uzyskać na taniejącej ropie?

W środę 14. stycznia ropę z dostawą w lutym można na nowojorskiej giełdzie towarowej (NYMEX) można było osiągnąć po cenie 45,97 dolarów za baryłkę. Dzień wcześniej kurs „czarnego złota” osiągnął 6-letnie minimum na stanie 44,22 USD. Jednak obecnie ta sama ropa w ramach związków z grudniowym terminem dostawy w środę była określana na 53,32 USD za baryłkę

Znaczy to, iż na jakiejkolwiek baryłce można zarobić 7,35 dolara! Wystarczy kupić kontrakt lutowy i jednocześnie sprzedać (wystawić) kontrakt idący w grudniu 2015 roku. Sytuacja, gdy kurs odległych kontraktów terminowych jest znaczniejszy z wypłat w dostawie natychmiastowej (czy w związkach krótkoterminowych) nosi nazwę contango. Contango na zbytach surowcowych jest pracą normalną, ale rzadko kiedy bywa tak piękne, jak dziś na placu ropy naftowej.

AAA… tankowiec pilnie wynajmę
W wszelkiej sprawie istnieje jednak nieco duży haczyk. Mianowicie, złożoną w lutym ropę trzeba gdzieś fizycznie przechować do końcówki grudnia. Do ostatniego powstają koszty ubezpieczenia, prowizji dla brokera i koszty finansowania – bo ale lepiej wziąć z kredytu niż zamrażać własny kapitał. Analitycy szacują te wszystkie kursy na ponad 6 USD za baryłkę. Przecież toż oraz naprawdę zwie, iż na ropie bez ryzyka można zarobić ponad dolara na jakiejkolwiek baryłce.

Według danych Reutersa w październiku magazyny w Okresach Zjednoczonych były uzyskiwane w zaledwie 1/3 i zawsze mogły pomieścić prawie 290 mln baryłek ropy. Od obecnego terminu rzeczywiste zapasy ropy w USA zwiększyły się o ok. 22 mln baryłek. Wśród traderów może istnieje już wyścig o rezerwacje zajęcia w basenach w wyglądaniu na wzrost contanga.

Ropę można przechowywać też na zakotwiczonych tankowcach. Według portalu Russia Today naftowy gigant Shell już wynajął kilka tankowców na stan 12 miesięcy. Ceny za wynajem supertankowca w grudniu sięgnęły blisko stu tysięcy dolarów dziennie i stary najwyższe z lat.

Powtórka z 2009 roku?
Obecna sytuacja do złudzenia przypomina doświadczenia z zimy 2009 roku, gdy globalna recesja zbiła cenę ropy Brent ze 147 do 37 USD za baryłkę. Wtedy contango na placu ropy istniałoby więcej większe, sięgając w porywach 25 USD na baryłce w sukcesie kontraktów większych niż rok.

6 lat temu zarobek stanowił silniejszy też z początku drastycznego spadku cen frachtu, co uznało za pół darmo wynająć występujące na kotwicy tankowce. Obecnie sklep nie jest już tak dobry gdy w roku 2009, ale również łatwiej o kupowanie i mieszkanie w magazynach.

Sytuację z jakiegoś etapu stosują nie tylko arbitrażyści, ale też Chińczycy. Miesiąc temu Bloomberg raportował, że do Chin zmierzają 83 supertankowce wyładowane tanią ropą. Trend budowania państwowych zapasów strategicznych już że w możliwościach: w poprzednim miesiącu chiński import ropy osiągnął rekordowe 30,37 mln ton, czyli ok. 7,15 mln baryłek dziennie.

Wszystko to coraz bardziej przypomina początek roku 2009, gdy cena ropy Brent po drastycznym spadku (-75% w pół roku) przez następne dwa lata uległa potrojeniu, wiosną 2011 roku osiągając poziom 125 USD za baryłkę. Czas względnie taniej ropy (poniżej 50 USD/bbl) trwał przez 4 miesiące.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments